Dolandırıcılıkla İlgili Bilgilendirme ve Dolandırıcılık & Sahtekarlık Türleri

1)Bilgilendirme:

Kendinizi Dolandırıcılıktan Koruyun

Dolandırıcılar Önce Güveninizi Kazanır, Sonra Paranızı Çalar.

PayFixi sadece arkadaşlarınıza, ailenize veya tanıdığınız kişilere para göndermek için kullanın. Asla şahsen tanımadığınız bir kişiye para göndermeyin. Dolandırıcılar; Telefon, geleneksel posta, e-posta ve internet gibi her türlü yolu denerler. Güveninizi kazanırlar ve sizi tuzağa düşürdüklerinde sizden para isterler; ardından da parayı alıp kaçarlar. Sizi tuzağa çekmek için kullandıkları senaryolar sürekli değişir.

PayFix Elektronik Para Ve Ödeme Hizmetleri A.Ş (PayFix) tarafından sunulan hizmetlerde PayFix kullanırken:

 • https uzantılı olmasına,
 • Yeşil butonun olmasına,
 • SSL li olmasına,
 • B001 ve B012 haricinde PayFix yazmayan SMSleri dikkate alınmamasına,
 • PayFix Sosyal Medya adresleri olarak aşağıdakilere:
 • Facebook : https://www.facebook.com/payfixdijitalcuzdan/
 • Twitter : https://twitter.com/PayFixCuzdan
 • İnstagram : https://www.instagram.com/payfix_cuzdan/
 • Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCCAJQxzn27jgKTYHLZOEM6w
 • Linkedin : https://www.linkedin.com/company/payfix-odeme-hizmetleri

itibar edilmesini önemle rica ederiz.

Dolandırıcılar bazen insanları para transfer etmeye teşvik eder. Şu amaçlarla kendisine para göndermenizi isteyen bir kişiye para transfer etmeyin:

Teyit etmediğiniz bir acil durum.

 • İnternet alışverişi.
 • Anti-virüs koruması.
 • Gayrimenkul depozitosu veya ödemesi.
 • Çekiliş veya ödül kazanma iddiası.
 • Vergi ödemesi.
 • Yardım bağışı.
 • Gizli müşteri olarak görevlendirilme.
 • İş fırsatı.
 • Kredi kartı veya kredi ücreti.
 • Göçle ilgili bir konunun çözümlenmesi.

Yapılan transfer işlemine ilişkin referans numarası, tutar, alıcı vb. bilgileri asla üçüncü kişilerle paylaşmayın. Sizin kazandığınıza dair bir ödül olduğu söylenerek sizden ödülü almak için vergi veya komisyon ödemesi talep edilmesi durumunda bunun bir dolandırıcılık girişimi olabileceğini düşünerek dikkatli olunuz. Telefonda kendini polis, savcı veya bir kamu görevlisi olarak tanıtarak sizden para talep eden kişilere dikkat ediniz. Bir kamu görevlisi asla size telefon ederek para transferi yapmanızı istemeyecektir. Yurtdışında yaşayan akrabalarınızdan miras kaldığı ancak bu mirası alabilmek için sizden vergi veya komisyon talep edilmesi durumunda bunun bir dolandırıcılık girişimi olabileceğini düşünerek dikkatli olunuz. Para transferi işlemlerinizle ilgili bilgileri her zaman gizli tutunuz. Birinin sizi dolandırmaya çalıştığını düşünüyorsanız emniyet yetkilileri ve PayFix ile iletişime geçiniz. Para transferi yaparsanız, gönderim yaptığınız kişi parayı hızla alır. Para ödendikten sonra, PayFix sınırlı koşullar altında olması haricinde dolandırıcılık kurbanı olsanız dahi size geri ödeme yapamayabilir.

Dolandırıcılık kurbanı olduğunuza inanıyorsanız (0850) 455 11 11 numaralı PayFix Dolandırıcılık Acil Yardım Hattını arayın.

2)Dolandırıcılık & Sahtekarlık Türleri:

a)Tanımlar:

Kaporalar / Ön Ödeme: Bir ürün veya hizmet için bir ön ücret ödemek üzere para göndermeniz istenir.

Gizli Müşteri: Bir para transferi hizmetini kullanarak para gönderme ve hizmeti değerlendirme amaçlı bir iş fırsatı için sizinle iletişim kurulur.

Fazla ödeme: Mutabık kalınan fiyattan daha yüksek bir tutar için çek alırsınız ve fazlalık parayı para transferini kullanarak geri ödemeniz istenir, fakat çek sahtedir.

İş fırsatları: Kabul edildiğiniz bir iş fırsatı için para göndermeniz istenir.

Çekiliş / Ödül: Bir çekilişi/bahsi kazandığınıza ve ödülü almak için para göndermeniz gerektiğine dair bir bildirim alırsınız.

Kiralık Mülk: Kiralık mülkle ilgilenirsiniz ve meşru görünen sebeplerden ötürü para göndermeniz istenir, fakat mülk gerçek değildir.

Acil Durum / Yaşlılar: Bir acil durum için bir arkadaşa veya aile üyesine para göndermeniz istenir.

İnternet Üzerinden Satın Alım: Çevrimiçi reklamı yapılan bir ürün, açık artırma ürünü veya hizmet için ödeme yapmak üzere para göndermeniz istenir.

İlişki: Biriyle internet üzerinden tanışırsınız, onunla bir ilişki kurarsınız ve ardından kendisine para göndermeniz istenir.

Sahte Çek: Bir çek alırsınız ve meşru görünen bir sebepten paranın bir kısmını geri göndermeniz istenir, fakat çek sahtedir.

b)Açıklamalar:

Kaporalar / ön ödeme

Sahtekarlar sahte kredi şirketlerinin temsilcileri gibi davranır ve meşru görünmek için orijinal görünümlü belgeler, e-postalar ve web siteleri kullanır. Kredi vermeden önce “ücretler” keserler. Tüketiciler ödemeyi yapar, fakat krediler asla verilmez. Sahtekarlar çoktan gitmiştir ve bazen hukuki yaptırımlardan kaçınmak için “işletmelerinin” adını düzenli olarak değiştirirler. Bu, “kapora” veya “ön ödeme” sahtekarlığı olarak adlandırılan sahtekarlığın bir çeşididir. Sahtekarlar bir ücret karşılığında yatırım veya miras intikali vaatleri ile de kurbanları tuzağa çekebilir. Fakat hepsi aynı noktaya varır: Kurbanlar daha yüksek değerli bir şey alma beklentisiyle birisine para öder ve buna karşılık ya daha azını alır ya da hiçbir şey almaz.

Gizli Müşteri

Gizli müşteri sahtekarlıkları, iş bulma web sitelerini hedefleyen suçlular arasında popülerdir. Taktik basittir: Sahtekarlar kurbanlara bir çek gönderir ve PayFix’ın para transferi hizmetini “değerlendirmek” için paraları kullanmalarını söyler. Kurbanlar parayı havale ettiklerinde sadece çeklerin karşılıksız olduğunu ve bankaya geri ödemekten sorumlu olduklarını öğrenir.

Fazla ödeme

Fazla ödeme sahtekarlıklarında, dolandırıcılar alıcı rolünü oynar ve bir hizmet veya ürün satan tüketicileri hedef alır. “Alıcı” meşru görünen, genellikle iyi bilinen bir banka adına yazılmış, mutabık kalınan fiyattan daha yüksek tutardaki bir çeki satıcıya gönderir. Bu fazla ödemeyi açıklamak üzere iletişime geçerler ve satıcıya çeki yatırma ve fazlalık parayı geri havale etme talimatı verirler. Haftalar sonra kurban çekin sahte olduğunu öğrenir, fakat yine de çekilen her türlü parayı bankaya geri ödemekle başı derde girmiştir.

İş Fırsatları

İş Fırsatları sahtekarlıkları genellikle gerçek olamayacak kadar iyi bir teklifle (deneyim gerekmeden evden çalışarak ayda binlerce dolar kazanmak) başlar ve tüketicilerin ‘işsiz’ ve parasız kalmasıyla son bulur. Genellikle üç yoldan birini izlerler:

1. Sahtekarlar yeni bir ‘işveren’ gibi davranır ve kurbanlara araç gereç gibi ön giderleri karşılamak üzere bir çek gönderir. Kurbanlar çeki yatırır, gerekli araç gereci alır ve kalan paraları sahtekara geri yatırır. Haftalar sonra çeklerin sahte olduğunu öğrenirler ve tutarın tümüyle başları derde girer.

2. Sahtekarlar, kurbanların kredi çekleri ya da başvuru veya işe alım ücretleri gibi şeyler için ön ödeme yapması koşuluyla garantili iş teklifleri sunan ‘personel alma görevlileri’ ya da iş teklifleri sunan ‘işverenler’ gibi davranır. Kurbanlar ödemeyi yapar, fakat iş teklifleri asla gerçeğe dönüşmez.

3. Sahtekarlar ‘şirket’ temsilcileri gibi davranır ve kredi veya geçmiş sorgulaması yapma kisvesi altında kurbanlardan hassas kişisel ve/veya finansal bilgiler ister. Sonrasında kimlik hırsızlığı için kurbanları hedef alırlar.

Çekiliş / ödül

Çekiliş veya ödül sahtekarlıkları iki benzer yol izler:

1. Kurban, bir devlet dairesinde çalıştığını ya da tanınmış bir kuruluşu veya ünlüyü temsil ettiğini iddia eden bir kişiden, çok para veya bir ödül kazandığını bildiren bir teklifsiz telefon çağrısı, e-posta, mektup veya faks alır. Sahtekar güvenlerini kazanır ve kazanılanları tahsil etmek için ilk önce işlem ücretleri veya vergileri ödemek üzere cüzi miktarda bir para göndermeleri gerektiğini anlatır. Bu talimatların ardından kurbanlar parayı hemen havale eder, fakat “kazandıklarını” asla alamaz. “Ücretler ve vergiler” için ödedikleri paralarından da olurlar.

2. Kurbanlar teklifsiz bir çek veya para emri ile parayı yatırma ve işlem ücretlerini veya vergileri karşılamak üzere bir kısmını derhal geri havale etme talimatları alır. Haftalar sonra kurbanlar çeklerin sahte olduklarını öğrenir, fakat “vergileri” karşılamak için parayı çoktan havale etmişlerdir ve geri alamazlar. Çektikleri paraları bankalarına geri ödemekle başları derttedir.

Kiralık mülk

Tecrübeli sahtekarlar, masum gayrimenkul kurbanlarını avlamak için interneti, bilhassa serbest sınıflandırılan web sitelerini kullanır. Kiralık mülk sahtekarlıkları genellikle iki yoldan biri kullanılarak gerçekleştirilir:

1. Kiracılar kiralayacak bir ev veya daire arar ve bir “mülk sahibi” tarafından dolandırılır. Kurbanlar mükemmel bir bölgede, mükemmel fiyatlı bir yerle karşılaşır. Reklam meşru göründüğü için genellikle e-posta yoluyla “mülk sahibi” ile iletişime başlarlar. Mülk sahibi, bir başvuru ücreti, teminat depozitosu vb.yi karşılayacak parayı havale ettikleri takdirde yerin onların olacağını söyler. Parayı havale ederler ve “ev sahibinden” asla tekrar haber alamazlar.

2. Mülk sahipleri evlerini veya dairelerini satarken bir “kiracı” tarafından dolandırılırlar. “Kiracılar” genellikle e-posta yoluyla kurbanlarla iletişime geçer ve evi ya da daireyi kiralamakla ilgilendiklerini belirtir. Sahtekarlar depozito için bir çek gönderir, fakat sonrasında işlemi iptal eder. Kurbanlar parayı geri havale ettiklerinde sadece çekin sahte olduğunu öğrenir. Ayrıca bkz. İnternet Üzerinden Alışveriş Sahtekarlığı ve Sahte Çek Sahtekarlığı.

Acil durum / yaşlılar

Acil durum sahtekarları insanların duygularıyla ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım etme arzularımızla oynarlar. Sahtekarlar kurbanlarını taklit edip acil bir durum uydurur: Tutuklandım, soyuldum, hastanedeyim ve acil yardım ve para mazeretleriyle arkadaşları ve aileyi hedef alır.

Acil durum sahtekarlıkları her şekilde ve her boyutta mevcuttur. Düzenbazların yaşlılarla iletişime geçerek torunları olduğunu iddia edip acil para istediği Yaşlılara Yönelik Sahtekarlık vardır. Düzenbazların sosyal ağ profillerini ele geçirip yaralanma, tutuklanma vb. iddiasıyla telaşlı para talepleriyle arkadaşları hedef aldığı Sosyal Ağ Sahtekarlığı da vardır; e-posta profillerini ele geçirerek de aynısını yaparlar. Taleplerini meşru görünür kılmaya yetecek kişisel bilgiler toplamak için bu profillerdeki bilgileri kullanırlar.

İnternet üzerinden satın alım

İnternet üzerinden satın alım sahtekarlığında, suçlular online açık artırma sitesini veya hizmetini kullanarak ürünlere teklif veren kurbanları avlar. Genellikle iki şekilde gerçekleşir:

1. Kurbanlar düzmece veya kurmaca olması muhtemel teklifi kazanır ve kendilerine satıcının ödeme için sadece para transferlerini kabul ettiği söylenir. Satıcı, alıcıya uydurma bir isme veya sevdiği bir kişinin adına işlemi yapmasını söyler. Sahtekarlar kurbanları bunun mallar veya hizmetler alınana kadar paralarını koruduğuna ikna eder. Ardından satıcı uydurma isimde sahte bir kimlik oluşturur ve paraları çeker. Mal asla ulaşmaz.

2. Diğer bir tür de asıl açık artırmanın meşru olduğu fakat kurbanların teklifi kazanmadığı durumdur. Daha sonradan aynı ürünü benzer koşullarda satmayı teklif eden bir başka taraf kendileriyle iletişime geçer ve ödeme olarak paranın havale edilmesini talimat verir. Para gönderilir fakat alıcı asla malları almaz.

İlişki

İlişki sahtekarlığı basit bir şekilde başlar: Bir erkek ve bir kadın internette tanışır. İlişki ilerler: E-posta gönderirler, telefonda konuşurlar ve birbirlerine fotoğraf gönderirler. Sonunda buluşma planları yaparlar ve hatta evlenirler. İlişki güçlendikçe işler değişmeye başlar. Erkek kadından kendisine para havale etmesini ister; hasta amcasını ziyaret etmek için otobüs biletine ihtiyacı vardır. İlk havale transferi küçüktür fakat talepler devam eder ve büyür: Kızının acil ameliyata ihtiyacı vardır, ziyarete gelmek için uçak biletine ihtiyacı vardır vb. Geri ödeme vaatleri boştur; para da kendisi de gitmiştir.

Sahte çek

Sahte çekler pek çok farklı sahtekarlıkta başrol oynar: Kapora ücreti veya ön ödeme sahtekarlıkları, gizli müşteri sahtekarlıkları, çekiliş ödülü sahtekarlıkları ve daha fazlası. Kurbanlar beklemedikleri bir çek veya para emri ile parayı yatırma ve işlem ücretleri veya vergiler gibi çeşitli giderleri karşılamak üzere bir kısmını derhal geri havale etme talimatları alır. Haftalar sonra kurbanlar çeklerin sahte olduklarını öğrenir, fakat parayı çoktan havale etmişlerdir ve geri alamazlar. Çektikleri paraları bankalarına geri ödemekle başları derttedir.

Bilginize,
PayFix Elektronik Para Ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.

YUKARI ÇIK